PROJEKT Wehikuł czasu, wspomnień czar w Brzezinach

Brzeziny to jedna z miejscowości w której realizowane były działania w ramach programu Inicjatywy Lokalne+ dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. W dn. 7 września 2019 r. odbył się tu festyn podsumowujący projekt Wehikuł czasu, wspomnień czar.

Impreza, którą prowadziła Sylwia Ziółkowska, rozpoczęła się od przywitania zaproszonych gości oraz podziękowań dla sponsorów. Dobrej zabawy życzyli zebranym: Andrzej Tuz – Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów, Paweł Krakowiak – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Michał Skotnicki – Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Staszowie. Wśród gości było wielu radnych naszej gminy na czele z Katarzyną Skuzą – Przewodniczącą Rady Miejskiej.

Po oficjalnych wystąpieniach goście honorowi dostali nietypowe zadanie zrobienia masła w maselnicy. Nie w typowej na naszym terenie, używanej jeszcze w wielu domach w latach 80-tych tzw. maśniczce z ubijakiem ale w bardziej zaawansowanej i wygodniejszej w użyciu maselnicy obrotowej. Korbka paliła się w rękach, śmietana zmieniła się w końcu w masło i maślankę.

Po oficjalnym otwarciu miała miejsce część artystyczna. Dzieci i młodzież z Brzezin zaprezentowały przedstawienie nawiązujące do dawnych czasów. W podziękowaniu za piękny występ, otrzymały one medale i nagrody rzeczowe.

Medalami nagrodzono także starszych mieszkańców Brzezin, którzy w ramach inicjatywy przekazywali dzieciom swoje wspomnienia oraz udostępnili stare zdjęcia z rodzinnych albumów. Wielu seniorów było bardzo wzruszonych podczas wręczania tych symbolicznych podziękowań.

– Inicjatywa miała na celu przekazanie dzieciom i młodzieży z naszej wsi wiadomości na temat życia wiejskiego 50 lat temu i więcej oraz uhonorowanie osób starszych za trudy życia codziennego jakie niegdyś ponosili – powiedziała Agnieszka Opozda, jedna z organizatorek festynu. – Dzieci spisując wspomnienia z osobami starszymi dowiedziały się jak to było kiedyś, ile trudu i wysiłku wkładano, aby młodszym pokoleniom żyło się lepiej. Wspomnienia te i zebrane fotografie zostały skopiowane i zachowane w fotoksiążkach, albumach i kronikach, które pozostaną dla przyszłych pokoleń.

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą, tradycyjną ozdobę do wiejskiej zagrody. Odbył się także interesujący konkurs „Wiejskie życie” dla dzieci, który polegał na sprawdzaniu wiedzy o dawnych sprzętach domowych i gospodarskich, które zgromadzono na wystawie w scenografii imprezy. Były tam m.in. sita, dwojaki, kanka na mleko, maselnica, dzieża do wyrabiania chleba, łopata do chleba, waga, młynek do pieprzu, końskie homonto, cep, orczyk, kołowrotek, praska do sera, tarka do prania, stare żelazka, moździerz, syfon do wody gazowanej oraz pies do zdejmowania butów.

– Najciekawszym przedmiotem, który udało nam się odnaleźć u naszych mieszkańców był wysoki i wąski kosz wiklinowy, doskonale zachowany – powiedziała Agnieszka Ziółkowska, jedna z organizatorek przedsięwzięcia. – Nikt nie potrafił powiedzieć, do czego ten kosz służył, nawet starsi uczestnicy festynu. Okazuje się, że był to kosz wojskowy do transportu pocisków artyleryjskich, prawdopodobnie niemiecki.

Podczas festynu uroczyście przecięto wstęgę do wyremontowanej przez mieszkańców świetlicy wiejskiej. Tutaj uczestnicy wspominali dawne czasy oglądając prezentację multimedialną i albumy ze starymi zdjęciami. Wspomnienia umilały przygrywki lokalnego artysty Ryszarda Zarzyckiego i pyszne domowe ciasto.

– Ta inicjatywa ma ogromną wagę w łączeniu pokoleń i rozwijaniu kultury w Brzezinach – podkreśliła Agnieszka Opozda. – Dzięki temu wydarzeniu najmłodsi mieszkańcy naszej wsi nawiązali relacje z najstarszymi. Młodzi dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o warunkach życia pół wieku temu a starsi mieli okazję zobaczyć swoich młodszych sąsiadów w roli aktorów na scenie. To na pewno przyczyni się do wzmocnienia społecznych więzi w naszej miejscowości – dodała z przekonaniem. – Zdecydowana większość środków na inicjatywę pochodziła z NCK i naszego centrum kultury, chciałabym jednak podziękować także lokalnym firmom, które wsparły nasze działania.

Z przedsięwzięcia zadowolona była dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, które pozyskało z NCK środki na realizację siedmiu inicjatyw lokalnych w Gminie Szydłów.

– Serdecznie gratuluję pomysłodawcom inicjatywy: Agnieszce Opoździe, Ewie Stolarskiej oraz Katarzynie Mrówce, które potrafiły swoim zapałem zarazić mieszkańców Brzezin do wspólnego działania i zorganizować tak piękne wydarzenie kulturalne – podsumowała Maria Stachuczy.

Tekst: Piotr Walczak

Zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury Inicjatywy Lokalne +2019