“Odkryj swój skarb! ”-  piknik rodzinny w Brzezinach 

W słoneczne, niedzielne popołudnie 8 sierpnia 2021 r. na placu wiejskim w Brzezinach odbyła się niecodzienna  Msza Święta dziękczynna za dar życia śp. Władysławy  Wiwatowskiej, nauczycielki żyjącej na przełomie dziewiętnastego
i dwudziestego wieku- ”Brzezińskiej Siłaczki”  i o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców Brzezin.

Mszę Św. koncelebrowali: mający korzenie w Brzezinach ks. dr hab. Roman Bogusław Sieroń, prof. KUL , ks. Ryszard Piwowarczyk- proboszcz parafii Szydłów oraz  ks. Dawid Bęben pochodzący z parafii św. Wawrzyńca w Drugni. Homilię wygłosił ks. dr hab. Ryszard Sieroń, przybliżył  postać Władysławy Wiwatowskiej uczestnikom mszy, według słów jego mamy była to „dobra Pani”, bo pomogła wielu osobom w trudnych sytuacjach min. w chorobach, bo miała ukończone kursy sanitarne, łagodziła biedę chłopskich chat wspierając najbiedniejszych materialnie. Minęło 89 lat od śmierci śp. Władysławy a pamięć o jej poświęceniu i oddaniu mieszkańcom Brzezin jest wciąż żywa. Liturgię mszy św. ubogacił organista Łukasz Kosała, a także swym pięknym śpiewem brzezinianka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Sylwia Ziółkowska. Podniosła i wzruszająca atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym.

Po uroczystej mszy dzieci zaprezentowały  program artystyczny przybliżający postać Władysławy Wiwatowskiej(1883-1932) nauczycielki, Kierowniczki Czteroklasowej Szkoły Powszechnej w Brzezinach, która w 1913 roku przyjechała do Brzezin z Warszawy. Była jedyną nauczycielką, uczyła wszystkich przedmiotów, wynajmowała pokój w prywatnym domu. To dzięki jej staraniom wybudowano w Brzezinach szkołę. Wszystkim okazywała wielkie serce, troszczyła się o sprawy wsi.

Scenariusz przedstawienia opracowała  Pani Agnieszka Opozda. Chwile wzruszeń zawdzięczamy  utalentowanym dzieciom, które podczas prób świetnie się bawiły i poznawały historię wyjątkowej nauczycielki. Wystąpili: Nadia Pańczyk, Lena Olszewska, Emilia Opozda, Ela Drozdowska, Maja Wójcik, Julia Szymańska, Julia Urbańska, Nicola Walkowicz, Julia Kręcisz, Aleksandra Mrówka, Zuzanna Ziółkowska,Krzysztof Pasternak, Karol Opozda, Tomasz Stolarski i Szymon Uchniak

.

Wszystkie dzieci zaangażowane w przygotowanie programu artystycznego otrzymały nagrody z rąk Pana Pawła Krakowiaka – Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Pana Dawida Sobiegraja-Radnego Wsi Brzeziny.

Serdeczne podziękowania dla organizatorów za wysiłek, trud, serce i zaangażowanie włożone w przygotowanie uroczystości złożył Pan Paweł Krakowiak oraz Pan Michał Skotnicki Radny Powiatu Staszowskiego.

Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby pochodzące z Brzezin, które spisały wspomnienia o Pani Wiwatowskiej  zasłyszane i powtarzane przez bliskich :

-mgr Teodozja Sieroń z domu Cecot – długoletni nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie, w latach 1979-89 wicedyrektor a w latach 1989-2002 dyrektor szkoły. Odznaczona m.in. medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką “Zasłużony dla Miasta Staszowa”

-siostry mgr Danuta Ziółek-emerytowany nauczyciel i mgr Wanda Gołębiewska psycholog kliniczny z domu Kurpisz.

8 sierpnia plac wiejski w Brzezinach tętnił życiem, barwnymi kolorami, śmiechem, rozmowami i zabawą. Dla uczestników pikniku panie z koła gospodyń przygotowały degustację pierogów, bigosu, kiełbasek z grilla  i słodkich wypieków.

W siedzibie koła miała miejsce niecodzienna wystawa.

Pragnąc przybliżyć współczesnym postać Władysławy Wiwatowskiej,  wydrukowano  skany dokumentów z Archiwum Państwowego w Kielcach  i ich tłumaczenia zawierające informacje o Pani Władysławie.Uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z dokumentami oraz obejrzeć zdjęcia , które zostały zrobione podczas wyjazdu edukacyjnego najmłodszych mieszkańców Brzezin do  Parku Etnograficznego w Tokarni. Celem wyjazdu było ukazanie dzieciom realiów w jakich żyła i pracowała Pani Władysława. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „Lekcja w dawnej szkole” oraz  profesjonalnej sesji zdjęciowej przeprowadzonej przez Wytwórnia Fotografii Artystycznej J. Zbytek

Zdjęcia z sesji zostały wystawione w siedzibie koła obok archiwalnych dokumentów.

Udostępniono także wspomnienia spisane przez osoby, w rodzinach, których pamięć  o Władysławie Wiwatowskiej jest nadal żywa.

Cieszymy się z faktu, że na tą wyjątkową uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Brzezin oraz nauczyciele z terenu  Miasta i Gminy Szydłów zarówno czynni jak i emerytowani min.: wicedyrektor L.O. im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie mgr Urszula Skotnicka,  była dyrektor SP w Szydłowie Irena Kobryn, była dyrektor Gimnazjum w Szydłowie mgr Dorota  Kowalczewska-Spetel, były dyrektor  Gimnazjum w Szydłowie mgr Wiesław Urbanowski , były Inspektor Oświaty i Wychowania w Szydłowie mgr Szczepan Rożek.

Bardzo miło było nam gościć Pana Zbigniewa Głogowskiego Wiceprzewodniczącego  Rady Miejskiej w Szydłowie oraz  Radnych Miasta i Gminy Szydłów: Panią Joannę Suchojad i Pana Roberta Prostaka.

Piknik rodzinny w Brzezinach “ Odkryj swój skarb!” mógł się odbyć dzięki temu, że KGW w Brzezinach pozyskało środki finansowe z programu “Działaj Lokalnie” oraz od firm i prywatnych osób.

Serdeczne podziękowania składamy darczyńcom, którzy przyczynili się do tego by ten dzień był wyjątkowy i niepowtarzalny. Dzięki ich wsparciu mogliśmy zapewnić wiele atrakcji uczestnikom pikniku.

Podziękowania kierujemy do:

Firmy Ekoplon
Zakładu Kamieniarskiego MIKLAŚ-GRANIT
Firmy Handlowo – Usługowej MOT-POL Mirosław Misterkiewicz
Zakładu AGRO-AUTO NAPRAWA Tomasz Pasternak
Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Pana Pawła Krakowiaka
Sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Brzezinach
Sołtysa Wsi Brzeziny-Pani Ewy Stolarskiej
Przewodniczącej KGW w Brzezinach- Pani Katarzyny Mrówki
Radnego Wsi Brzeziny-Pana Dawida Sobiegraja

Dziękujemy wszystkim osobom, dzięki którym przygotowane wydarzenie  było  wyjątkowo uroczyste. 

                                                                                    Zarząd KGW w Brzezinach Betulanki

Projekt “Dawnych wspomnień ślad” w ramach, którego zorganizowano piknik rodzinny ”Odkryj swój skarb!” dofinansowano ze środków programu “Działaj Lokalnie” Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii i sieć ośrodków Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim Fundację  FARMa